Home / İNTERNETTEN PARA KAZANMA / Sosyal Medya Yöneticiliği Nasıl Yapılır?
sosyal-medya-yonetciligi-yapmak

Sosyal Medya Yöneticiliği Nasıl Yapılır?

Günümüz mesleklerinden biri haline gelen sosyal medya yöneticiliği, doğru yapıldığı takdirde büyük başarılar elde edebilen bir iştir. Bu işi icra ederken sosyal medya strateji örnekleri dikkate alınmalıdır. Şirketlerin sosyal medya yönetimi, başarıyı etkileyen bir faktördür. Sosyal medyanın gücünü kullanarak daha çok tüketiciye ulaşmak mümkündür. Bu da hedef kitlenin kısa zamanda artmasına olanak tanır. Bu noktada sosyal medya stratejisinin adımları atılmaya başlar. Peki, sosyal medya yöneticiliği nasıl yapılır?

Sosyal Medyanın Önemi

Kısa sürede çok fazla insana ulaşmaya imkan tanıyan sosyal medya, şeffaflığı da beraberinde getirmektedir. Ancak bunun farkında olan firmaların bu şeffaflığı geri planda bırakacak uygulamaları da söz konusu olabilmektedir. Sosyal medyada yapılan bir ürün reklamının gerçeği yansıtıp yansıtmadığı merak konusudur. Bunun için aslında tanıtımı yapan hesapları tanımak gerekecektir. Yalnızca reklam ve pazarlama amacıyla paylaşımda bulunan kullanıcılar, zamanla güvenilirliklerini kaybetmeye mahkumdur.

sosyal-medya-yonetciligi

Sosyal medyanın hızla yayılması yeni bir iş sektörü olan sosyal medya ajanslarını doğurmuştur. Sosyal medyayı doğru kullanarak birçok kişiye ulaşmak mümkündür. Bu hizmeti veren sosyal medya ajansları ve sosyal medya yönetimi paketleri mevcuttur. Sosyal medya yöneticiliği nasıl yapılır sorusu ise bu işi yapacak olanların cevabını merak ettiği sorulardan biridir.

Sosyal Medya Yöneticiliği

Sosyal medya yöneticiliği, bir sosyal hesabın en doğru şekilde nasıl yönetilmesi gerektiğini, reklamların hangi alanda ve hangi içerikle verilmesi gerektiği gibi konuları değerlendiren bir sektördür. Bu sayede ihtiyaca göre hedef kitleyi genişletmek ya da kemik kullanıcı kadrosu oluşturmak mümkün olmaktadır. İşi bilen biriyle çalışmak her zaman daha avantajlıdır.

Sosyal medya yöneticiliği nasıl yapılır sorusuna cevap olarak sosyal medya ajansı kurarak işe başlamak gerektiği verilebilir. Sosyal medya ajansları, kişilerin, markaların ya da firmaların sosyal medyadaki hesaplarını en etkili şekilde kullanmalarına imkan tanımaktadır. Aşağıda sosyal medya yöneticiliğinin aşamaları sıralanmıştır.

  • Bunun için öncelikle başvuruda bulunan müşteriye brifing verilir. Bu aşamada ürün/marka/firma tanıtımı gerçekleşmiş olur.
  • Sosyal medya ajansı strateji geliştirmek üzere çalışmalara başlar.
  • Ürünün/firmanın tanıtımı için gerekli reklamın hangi kanallarda ve kimler aracılığıyla verileceği belirlenir.
  • Reklamın içeriği belirlenir.
  • Strateji doğrultusunda sosyal medya paylaşımları yapılır.
  • İçerik takibi, etkileşim ve raporlamalar değerlendirilir.

About admin

Check Also

e-ticaret-urunleri

En Çok Kazandıran E-Ticaret Ürünleri

E-ticaret siteleri bilindiği üzere günümüzde pek çok alanda faaliyet göstermektedir. Tamamen satış üzerine kurulan bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.