Home / BANKA VE FİNANSAL BİLGİLER / Ölen Emeklinin Kredi Borcu Ne Olur?
olen-emeklinin-kredi-borcu

Ölen Emeklinin Kredi Borcu Ne Olur?

Kredi çekecek olan kişiler ölen kişinin borcu ne olur konusunu da araştırmaktadır. Ölen emeklinin kredi borcu ne olur, ölen kişinin borcu silinir mi, ölen kişinin kredi borcu hayat sigortası varsa ne olur gibi soruların detayları aşağıda yer almaktadır.

Kredi Çeken Kişi Vefat Ederse Ne Olur?

Kredi başvurusunda bulunan ve onay alan kişi aylık düzenli olarak kredi ödemelerini yapmaya baylar. Ancak vefat durumunda bu borcun ne olacağı merak konusudur. Ölen emeklinin kredi borcu ne olur konusunun açıklamaları için 2 farklı detay bulunmaktadır. Bunlar aşağıda sıralanmıştır.

  • Vefat eden kişinin kredi çekerken hayat sigortası yaptırmış olması
  • Vefat eden kişinin hayat sigortası yaptırmamış olması

Bu iki durumda süreç farklı işlemektedir. Hayat sigortası yaptıran kişilerin ölüm durumunda geri kalan borcu sigorta şirketi tarafından bankaya ödenmektedir. Bu durumda vefat edene kişinin ailesi bu durumdan etkilenmemektedir.

olen-kisinin-kredi-borcu

Kredi Çekerken Hayat Sigortası Yaptırmak Gerekir mi?

Hayat sigortası yaptırmamış olan birinin vefat etmesi durumunda kalan kredi borcu vefat eden kişinin ailesine devredilmektedir. Bu durumda ailenin tercih edeceği 2 seçenek bulunur. Bunlar mirası kabul etmek ya da reddi miras yapmaktır. Reddi miras yapan aile, vefat eden kişinin borçlarını da varlıklarını da reddetmiş olur. Yani mirasın varlık olan kısmını kabul edip borç olan kısmını reddetme gibi bir olanak yoktur. Miras ya tamamen kabul edilir, ya da tamamen reddedilir.

Ailenin mirası kabul etmesi durumunda kalan kredi borcunu ödemesi gerekir. Reddi miras durumunda ise vefat eden kişinin bankaya göstermiş olduğu kefil ya da gayrimenkul gibi değerler devreye girer. Banka bu şekilde alacağını tahsil eder. Eğer vefat eden kişinin mal varlığı yoksa ve kefil gösterilmemişse banka bu borcu batık kredi olarak değerlendirmektedir.

Bankalar kredi ödemesi yaptığı sırada deprem, sel gibi doğal afet sonucunda hayatını kaybeden müşterilerinin borcunu tamamen silme yolunu da tercih edebilmektedir.

Ölen emeklinin kredi borcu ne olur sorusunun cevabıyla birlikte görüldüğü üzere hayat sigortası olmaması durumunda borç mirasçılara devredilmektedir. Kişinin ailesine ya da bankaya kefil gösterdiği kişiye olası ölüm durumunda borç bırakmamak için hayat sigortası yaptırması tavsiye edilmektedir.

About admin

Check Also

kritik-hastalik-sigortasi

Kritik Hastalık Sigortası

Bazı hastalıkların meydana gelmesiyle birlikte yüksek sağlık harcamaları söz konusu olmaktadır. Kritik hastalık sigortası yaptırarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.