Home / BANKA VE FİNANSAL BİLGİLER / Kredi Kartını Yurt Dışı Alışverişine Açma
kredi-kartini-yurt-dişinda-kullanmak

Kredi Kartını Yurt Dışı Alışverişine Açma

Kredi kartı ile internetten yurtdışı alışveriş işlemleri yapmak mümkündür. Bunun için kullanılan kredi kartını yurt dışı alışverişine açma özelliği tanımlamak yeterli olmaktadır. Aşağıda yurtdışında kredi kartı ile alışveriş yapmak ve yabancı sitelerden kredi kartıyla alışveriş yapmak gibi konulardan bahsedilmiştir.

Yurtdışında Kredi Kartı ile Alışveriş Yapmak

Ülkemizde kullanılmakta olan kredi kartları Visa ve Mastercard ödeme sistemleriyle uyumlu olarak geliştirilmiştir. Bu da tüm kredi kartlarının yurtdışında kullanılabileceğini göstermektedir. Ancak yurtdışına gitmeden önce banka ile görüşülerek bu özelliğin aktif olduğundan emin olmak gerekir.

Kredi kartını yurt dışı alışverişine açma işlemini teyit ettikten ya da bu özelliği aktifleştirdikten sonra yurtdışı seyahatlerinde kredi kartı kullanmak mümkün olmaktadır. Ancak yurtdışı kredi kartı kullanımı komisyon konusu da göz önünde bulundurmak gerekir.

yurtdişi-kredi-karti

Bankaların aldığı komisyon, uyguladıkları faiz oranına göre değişiklik göstermektedir. Bunun yanı sıra yapılan harcamaların hesap özetine hangi para türüyle yansıyacağı da önemlidir. TL olarak hesaplanan yurtdışı seyahati harcamaları, tüketicinin faydasına olacaktır. Hesap özetine yansıyan yabancı para birimi olarak yansıyan masraflar döviz kuru ve banka komisyon bedeli ile birleştiğinde para kaybına sebep olmaktadır.

Yabancı Sitelerden Kredi Kartıyla Alışveriş

Yabancı sitelerden alışveriş yapmak günümüzde oldukça yaygındır. Yurtdışına taksit yapan kredi kartları da bulunmaktadır. Bunlar arasında CardFinans Ticari, Axess, Bonus Platinum, QNB Finansbank, Worldcard gibi kredi kartları yer almaktadır. Kredi kartını yurt dışı alışverişine açma özelliğini bankadan aktif hale getirerek bu taksitlerden faydalanmak mümkündür.

Yabancı sitelerden alışveriş yaparken dikkat edilmesi gereken birtakım konular mevcuttur. Bunlar kişinin güvenliği için önemlidir. Bu önerilerin başında sanal kart kullanımı gelmektedir. Kredi kartı yerine bankalardan başvurulabilen sanal kart kullanımı ile daha güvenli bir alışveriş yapmak mümkündür. Birçok bankanın sanal kart sistemi mevcuttur.

Bu kartların en büyük özelliği kartın limitinin kişinin belirlemiş olduğu değer kadar olmasıdır. Bu da yapılacak alışveriş kadar limit belirleme imkanı sunar. Örnek olarak 105,57 TL değerinde bir alışveriş yapacak olan kişinin bu sanal kartın limitini 105,57 TL olarak belirlemesi mümkündür. Alışveriş sonrası kartın limiti 0 olacağı için kart bilgilerinin çalınması durumunda herhangi bir kayıp yaşanmaz.

About admin

Check Also

kritik-hastalik-sigortasi

Kritik Hastalık Sigortası

Bazı hastalıkların meydana gelmesiyle birlikte yüksek sağlık harcamaları söz konusu olmaktadır. Kritik hastalık sigortası yaptırarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.