Home / BANKA VE FİNANSAL BİLGİLER / Borsaya Yeni Başlayanlar için Öneriler
borsa-onerileri

Borsaya Yeni Başlayanlar için Öneriler

Borsa nasıl oynanır sorusuna cevap olarak öncelikle borsanın bir oyun değil; yatırım piyasası olduğunu hatırlatmakta fayda var. Borsaya yeni başlayanlar için öneriler doğrultusunda hareket ederek bu piyasada daha başarılı olmak mümkündür. Yeni başlayanlar, borsaya ne kadarla girilir sorusunu da merak etmektedir. Bu değer yatırımcılar arasında farklılık gösterdiği için görecelidir. Ancak borsaya ne kadar fazla parayla girilirse, elde edilecek olan kayıp da kazanç da o kadar fazla olacaktır.

Borsa Ne Demek?

Borsa, var olan birikimin yatırım araçları ile değerlendiği finansal bir piyasadır. Ticarete konu olan malın alım ve satımı yapılarak kazanç elde edilir. Bu sektörün belli başlı şartları, ipuçları ve borsaya yeni başlayanlar için öneriler bulunmaktadır. Bu önerileri takip ederek borsada kazanmak mümkün olabilir.

borsa-nedir

Borsaya yeni başlayanlar için teknik analiz konuları da bilinmelidir. Teknik analiz, yatırımın yapılacağı hisse senedinin önceki iniş – çıkışlarının grafik üzerinde detaylandırılmasıdır. Bu sayede daha stratejik kararlar almak mümkün olur.

Borsaya Yeni Başlayanlara Tavsiyeler

  • Uzun vadeli hedefler koymak

Borsada kazanmak için uzun vadeli yatırımlarda bulunmak mantıklı olacaktır. Ancak bunun için öncelikle yatırım planı oluşturmak gerekir. Borsadan elde edilecek muhtemel paranın ne amaçla kullanılacağı hesaplanmalıdır.

  • Risk eşiğini belirlemek

Her insanın risk eşiği farklı değere sahiptir. Risk toleransı da denilen bu değer, psikolojik özelliği yansıtır.  Bunun yanı sıra kişinin eğitim seviyesi, yaşam tarzı, gelir durumu gibi konular da risk eşiğini etkileyen faktörler arasındadır. Risk eşiği denilen kavram, risk altındayken kişinin verdiği tepki olarak tanımlanabilir. Soğukkanlı olmak ve paniğe düşmemek her zaman kazandıracaktır.

  • Stresi kontrol etmek

Borsada kazanmanın en önemli bir diğer gerekliliği ise duyguları ve stres yoğunluğunu kontrol altında tutabilmektir. Bu sayede daha etkili stratejiler belirlenebilir.

  • Temeli öğrenmek

Borsaya temel kavramları öğrenerek girmek avantajlı olacaktır. Bu başlık adı altında finansal ölçüler, finansal tanımlar, popüler hisse seçimleri, zamanlama stratejileri, borsa emir çeşitleri gibi konular yer almaktadır.

  • Portföyü çeşitlendirmek

Yapılan yatırımları çeşitli hale getirerek kayıp riskini aza indirmek mümkündür. Böylece olası kayıplarda tüm yatırımların etkilenmesi söz konusu olmaz.

About admin

Check Also

kritik-hastalik-sigortasi

Kritik Hastalık Sigortası

Bazı hastalıkların meydana gelmesiyle birlikte yüksek sağlık harcamaları söz konusu olmaktadır. Kritik hastalık sigortası yaptırarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.